Parní kabina neboli parní lázeň

Máte rádi teplo a nejlépe je vám v létě u moře, kde je vlhký a příjemně voňavý vzduch? Pak vám bude vyhovovat parní lázeň, která představuje dost možná ten nejlepší způsob, jak můžete své tělo příjemně prohřát a zregenerovat.

Proč je parní kabina často lepší než sauna?

Představte si, že jste v tropickém deštném pralese, kde panují teploty kolem 40 °C a kolem vás je spousta vodní páry. Ta má za příčinu 100 % vzdušnou vlhkost. To víte, prales, to je především blahodárné vlhko a spousta příjemných vůní. Tak úplně stejně se budete cítit i v parní kabině.

S tím malým rozdílem, že vám u vás doma nebude hrozit žádné nebezpečí ve formě tropických hadů nebo jiné nepříjemné havěti.

Navíc, vůně si můžete dopřávat podle momentální chuti a nálady – protože technologie parní lázně obsahuje vyvíječ páry, kde je možno používat libovolná aroma a vonné esence.

Co je to vlastně ta parní lázeň?

Typická parní lázeň je vyzděná místnost, která má na stěnách kachličky (velkoformátové nebo různé mozaiky) a po obvodu pohodlná odpočinková vyhřívaná lehátka a sedátka.

Technologii parní kabiny pak představuje parní generátor, který vytváří horkou páru a vhání ji do prostoru kabiny. Ovládací panel umožňuje nastavit prostředí a kombinaci teploty vzduchu a vlhkosti a systém jej pak automaticky hlídá v požadovaných hodnotách. Teploty v parní lázni se pohybují od 35 – 50 °C a vlhkost vzduchu je až 100 %.

Délka pobytu se doporučuje od 10 do 20 minut, ale to je velmi individuální. Takže místo koukání na hodinky raději pozorně sledujte, jak vaše tělo na příjemně teplou páru reaguje. Jde hlavně o poprvé.

Prostředí parní lázně je pro lidský organismus mnohem šetrnější než například tak oblíbená finská sauna. Ostatně posuďte sami: v sauně se teploty pohybují nezřídka kolem 100 °C a vzduch je velmi suchý. Proto se některým lidem ve finské sauně špatně dýchá.

Z toho vyplývá jediné – parní lázeň představuje ideální místo i pro ty, kteří ze zdravotních důvodů do finské sauny nemohou.

Parní kabinu tak ocení například alergici, astmatici nebo lidé s dýchacími potížemi, vysokým tlakem, ale i malé děti. Ti všichni si mohou bez obav užívat zdravotní výhody, které nám kombinace vlhka a tepla poskytují.

Parní sauna není parní kabina!

Občas se můžete například v hotelových wellness setkat s pojmem parní sauna. To je druh finské sauny, který obsahuje technologii, která vhání do kabiny v pravidelných intervalech horký vzduch. Ten se pak rozlévá po kabině sauny jako horká a intenzivní vlna tepla (tepelný ráz), který podporuje termoregulaci organismu.

Stejného účinku lze dosáhnout i v jakékoli finské sauně, kde se ručně polévají rozpálené saunové kameny na kamnech studenou vodou. Vzniklá pára se pak máváním ručníku rozhání v tepelných rázech po sauně.

Parní sauna je tedy typická teplotami kolem 80 °C a vlhkostí, která nepřesahuje 30 %. Takže parní lázeň nikdy nemůže svými účinky ani prostředím nahradit.

Parní kabina má blahodárné účinky

Parní kabina pomáhá:

 • – při onemocnění dýchacích cest
 • – při revmatických obtížích
 • – při léčbě a prevenci astma
 • – podporuje kardiovaskulární systém
 • – zlepšuje prokrvení končetin (konec studených nohou)
 • – má výrazné detoxikační účinky
 • – odbourává stres a napětí
 • – zbaví vás migrény
 • – zlepšuje kvalitu spánku
 • – zlepšuje termoregulační schopnosti organismu
 • – omlazuje a zotavuje
 • – čistí pokožku, léčí celulitidu

 

Proto procedury parní lázně často předepisují lékaři a najdete je v mnoha lázeňských provozech. Horká pára má totiž spoustu pozitivních zdravotních účinků.

Když si budete dopřávat relaxaci v parní kabině pravidelně, odvděčí se vám vyšší otužilostí organismu, získáte větší odolnost proti infekcím dýchacích cest a běžné chřipky a nachlazení se vám budou vyhýbat velkým obloukem.

Do parní kabiny byste neměli vstupovat jen v případě, pokud zrovna máte zánět průdušek nebo nachlazení, jste kardiaci nebo epileptici. Nejste-li si svým zdravotním stavem jisti, poraďte se vždy se svým lékařem. Obecně vzato jsou ale parní lázně přístupné velmi širokému spektru uživatelů.